בשבוע שעבר פורסם שאמזון בוחנת פתיחת חשבונות עו"ש עבור לקוחות החברה בשיתוף פעולה עם  Chase Bank ואולי גם שחקן פיננסי אחר. נאמר שהחשבונות הממותגים מיועדים בעיקר עבור הלקוחות הצעירים  וכאלו שאין להם עדיין חשבון בנק. באופן טבעי הידיעה עוררה שיחה נרחבת ברחבי העולם, כזו שמתלווה כבר תקופה ארוכה להערכות אנליסטים על כניסה רשמית של אמזון לתחום הפיננסים.

אבל, אם חושבים על זה, גם ללא חשבונות עו"ש ממותגים, מספיק להסתכל באתר של אמזון כדי להבין שהיא כבר היום מציעה מניפה רחבה של שירותים פיננסיים לקהלים שונים, וכפי שתוכלו להבין מהרשימה החלקית הבאה מדובר בהצעת ערך פיננסית שרחבה יותר מהרבה בנקים רשמיים….למשל:

Amazon Pay, שירות תשלומים שנמצא בשימוש בקרב כ- 30 מיליון לקוחות, מאפשר להם לרכוש מוצרים באתרים חיצוניים לאמזון.
Amazon Gift Cards, הכוונה לכרטיסים מוטענים בסכומים שונים שנמכרים בעמדות במגוון רחב של חנויות ברחבי ארה"ב ומדינות נוספות (ולא רק אמזון מציעה אותם, גם אפל, גוגל, נטפליקס ואחרות…)
Amazon Cash, כרטיס דביט וירטואלי שמאפשר טעינה של כספים ל-Pay wallet של אמזון
כרטיסי אשראי של VISA הממותגים ע"י אמזון ומקנים למשתמשים נקודות עבור הטבות שונות (בעיקר עבור לקוחות פריים)
שירות Amazon Prime Reload, שמוסיף 2% בונוס לסכומים שמוטענים/מופקדים לטובת חשבון ה- Amazon Pay
Amazon.com Corporate Credit Line, שירות שמאפשר לחברות ועסקים לרכז קניות עסקיות בצורה מרוכזת, השירות מוצע בשיתוף עם Synchrony Bank
שירות Amazon Lending, מציע משנת 2011 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים לרכישות באמזון. מאז ההשקה של השירות אמזון כבר העניקה אשראי בגובה של כ- 3 מילארד דולר (!)
Credit Card Marketplace, כרטיסי אשראי נוספים במיתוג משותף של אמזון ו- Discover כמו גם אמריקן אקספרס
Amazon Currency Converter, עבור מי שרוצה לרכוש באמזון במטבע המקומי של הרוכש
Amazon Allowance, שירות שמאפשר להורים לשלם עבור הרכישות של ילדיהם דרך קישור ייעודי

מרשים נכון? וזו רק רשימה חלקית. ישנם שירותים נוספים שנושקים לפיננסים ובהם אמזון מהווה צינור להעברת מידע ופעולות (למשל, סקילים מבוססי VOICE המונגשים דרך אלקסה. לקוחות Capital One, US Bank ואמריקן אקספרס יכולים לקבל מידע על יתרונות ולבצע פעולות פיננסיות ישירות דרך אלקסה).

לסיכום, אמזון כבר פעילה מאוד בתחום הפיננסי, בעיקר סביב תחום האשראי, הטבות ותשלומים. ישנו שימוש נרחב בגיפט קארדס, כרטיסי אשראי ממותגים וכמובן מגוון שירותי אשראי ומימון (הן ללקוחות פרטיים והן ללקוחות עסקיים) מוצעים כבר היום ע"י אמזון ונמצאים בשימוש בקרב מליוני לקוחות ברחבי העולם.

לכן האפשרות של פתיחת חשבונות עו"ש ממותגים של אמזון מהווה איום קטן יותר על הבנקים המסורתיים, ומה שדווקא כן יכול לנגוס במודל הרווחים הוא כרטיס אשראי רשמי של אמזון, כזה שיסיט לקוחות משימוש בכרטיסים הבנקאיים/חוץ בנקאיים ובכך יקטינו את העמלות שמהן הגופים הללו נהנים כל כך. כל זאת מבלי להתייחס לידיעה הנוספת שפורסמה לאחרונה ולדעתי מעניינת אפילו יותר – הכניסה של אמזון לתחום ביטוי הבריאות, תחום שדורש שיבוש אמיתי ואם יש שחקן שיכול לעשות זאת, לדעתי, זה אמזון. נמשיך לעקוב.