2015 היא השנה שבה טרילוגיית סרטי "בחזרה לעתיד" חוגגת 30. דווקא הסרט השני בסדרה, בו מרטי מקלפיי וד"ר אמט בראון מבקרים בעתיד (2015…) הפך לקלאסיקה קולנועית בעיקר הודות לניסיון לחזות את צורת החיים ה"מודרנית" מבוססת טכנולוגיות מתקדמות, חשוב לזכור – תחזיות שנוצרו באמצע שנות ה-80 של המאה שעברה.

לפני כמה שבועות נפגשתי עם אדם חכם שאמר: "הניסיון של אנשים כיום לחזות את העתיד, להתיימר ולקבוע היום אילו טכנולוגיות יעצבו את חיינו מחר פשוט הזוייה". אם אנשים יודעים היום מה יקרה בעתיד, מומלץ שייגשו לדוכן הפייס הקרוב. מיותר לציין שזה לא אומר שאי אפשר לנסות ולחזות את העתיד ע"פ מיפוי מגמות טכנולוגיות, שינויים בדפוסי התנהגות בני אדם וכו', אבל לקבוע בוודאות- נו באמת…

על בסיס התובנה הזו חשוב לזכור שאנחנו חיים בתקופה יוצאת דופן שבה הנגישות לטכנולוגיות מתקדמות הפכה קלה ופשוטה מאי פעם. כפועל יוצא, היכולת לייצר אב טיפוס למוצר טכנולוגי, לבדוק אותו אל מול קהל קטן בסביבה מבוקרת, למדוד את הביצועים ולעשות אופטימיזציה – היא ההזדמנות החשובה ביותר שלא מספיק גורמים זיהו אותה שלא לדבר על ליישם. תהליכי ייצור ובדיקה שבעבר היו נחלתם הבלעדית של תאגידי ענק, זמינים היום לכל אדם עם חזון, כושר עמידות לאתגרים ובעיקר לא להיכנע למילה- "לא".