כנס CES) consumer electronics show) בלאס וגאס היא מסורת של חגיגה טכנולוגית וצרכנית שמתקיימת כבר שנים רבות. גם השנה היא מאפשרת הצצה ואפילו התנסות ישירה עם העולם של המחר: אלפי חברות טכנולוגיה, מפתחים ומותגים נלחמים על תשומת לב העוברים ושבים בכנס אבל לא פחות חשוב, על הסיקורים של האתרים והבלוגים הטכנולוגיים. גם אם את רוב הרעיונות לא נפגוש מחר בבוקר, עדיין מעניין לראות את המגוון הרחב של הגישות, האסטרטגיות והיישומים שהטכנולוגיה מאפשרת כיום וכמובן תאפשר עוד יותר בעתיד.

התחומים הבולטים בכנס הם: תחבורה ורכבים אוטונומיים, המון מציאות מדומה (VR), המון יישומים של האינטרנט של הדברים (IoTׂ), רובוטיקה, רחפנים (Drones) ועוד…

נתחיל מהעובדה שיש כמויות עצומות של מידע אודות המוצג בכנס. אין אתר טכנולוגי, בלוג גאדג'טים או מדור חדשותי שלא מסקר את הכנס. כמות סרטוני הווידאו הכוללים סיקורים של המוצרים השונים היא אדירה ובתקופה הזו נדמה שהחדשנות מגיעה מכל ערוץ תוכן אפשרי. בחרתי לשתף פה במספר טכנולוגיות ויישומים שבעיני הם מאוד מעניינים, בסוף הפוסט שילבתי קישורים לאתר הכנס ולערוץ ה- You Tube והאינסטגרם של כנס CES 2017.

עולם הרכב:

יונדאי הציגה את קונספט הרכב העתידי, כזה שבסוף יום העבודה מתחבר פיזית לקיר בבית ומאפשר המשך רציף ואוטומטי של החוויה מהרכב לסביבה הביתית:טויוטה
הציגה קונספט של הרכב האוטונומי שלה, ה- Concept-i. מבחינת טויוטה מדובר על החלום, על החזון שלה לרכב העתיד. כמובן שלא נראה את הדגם הזה בסוכנות הרכב בעתיד הקרוב, אבל כן סביר מאוד שנראה מאפיינים שונים מהקונספט מיושמים בדגמים מסחריים בשנים הקרובות:


הסמארטפון עם הסנסור המולקולרי:
היצרנית הסינית Changhong הציגה סמארטפון שכולל טכנולוגיה ישראלית המאפשרת "לסרוק" מוצרים פיזיים בדגש על מזון ולקבל חיווי פשוט וידידותי של המרכיבים שלו דרך אפליקציה ייעודית. במילים אחרות תוכלו לדעת מה הרכיבים של המזון שאתם עומדים לאכול ולפי זה לקבל החלטה האם המזון תואם את הדיאטה שלכם:


העולם המחובר לפי אמזון: לפניכם שלוש דוגמאות שונות תחת המטריה של האינטרנט של הדברים, בהם משולבת "אלקסה" העוזרת החכמה מבוססת ה- AI של אמזון. אותי בעיקר מעניינת השאלה מה גוגל חושבת על כל זה, איך היא תיישם את האסטרטגיה של לחבר את העולם על בסיס טכנולוגיית ה- AI שלה, בעיקר על בסיס גישת ה- Open Source של אנדרואיד.

לבינתיים, קבלו את המקרר החכם של LG, הדגם של "פורד" והטלוויזיה החכמה – כולם משולבי "אלקסה":

יצרנים רבים התייחסו ואף הציגו מקררים חכמים בשנים האחרונות, בעיני לפחות היישום הסטנדרטי של אפשרות יצירת רשימת הקניות היא בדיוק זה: סטנדרטית, כי מה שהרבה יותר מעניין לפחות מהמקום של אמזון היא הדטה (…). מבחינתה מדובר במקור מידע נוסף אודות התנהגות והעדפת הלקוחות, מה שמייצר הזדהמות מרתקת לחבר לכמויות האדירות של דטה שכבר יש לה ממקורות נוספים. חיבור מתבקש לשירותי אמזון פריים ושירותי הזמנות נוספים ייצרו עבור לקוחות אמזון (ובארה"ב כמעט ואין כאלו שהם לא) חוויה רציפה ונטולת כאבים:

רחפנים (Drones):

וגם אלו הרחפנים הפחות מוצלחים של הכנס, לפחות לפי האתר The Verge:

המקרן הנייד של סוני: המוצר הבא מקרב אותנו צעד נוסף לחזון הטכנולוגי שהוצג בסרט "דו"ח מיוחד" עם תום קרוז. הסצנה בה הוא לובש כפפות מיוחדות ושולט בתצוגת המחשב באמצעות תנועות הידיים בלבד (בלי מקלדת, עכבר ולמעשה גם בלי מסך) עוררה שיחה מעניינת בשנים שאחרי, והנה סוני מציגה מקרן שעושה משהו דומה. מדובר במקרן נייד מבוסס אנדרואיד (למעשה מדובר במחשב לכל דבר), ובו מקרן המשולב חיישני תנועה. השילוב מאפשר להשתמש בטאלבט וירטואלי אם תרצו כולל זיהוי מהיר של תנועות הידיים, תמיכה במולטי טאצ' ואפילו אפשרות להגדיל התצוגה ולהקרין על הקיר:

קישורים: אתר הכנס, אבל הרבה יותר מעניין לדעתי: חשבון היויוב של CES, וכמובן חשבון אינסטגרם שם אפשר לראות הצצה ישירה מרצפת התערוכה.