זה מטוס? זו מכונית? לא – זה הרובוט השואב של Dyson

לא דמיינמתי לעצמי שאכתוב אי פעם פוסט על שואב אבק, אבל כנראה שתמיד יש פעם ראשונה. "Dyson" מותג שואבי האבק היוקרתי שידוע במוצרים המעוצבים ואיכותיים שלו השיק השבוע את הרובוט הראשון שלו ה-360 EYE, שהוא גם (במקרה) שואב אבק.

ה- 360 EYE הוא תולדה של 16 שנים של מחקר ופיתוח (כן, קראתם נכון), בהן הושקעו עשרות מליוני דולרים. אי אפשר להתייחס לשוק השואבים הרובוטיים מבלי לדבר על השחקן המוכר יותר בשוק, ה- iRobot של חברת "Roomba", שהושק רשמית בשנת 2001.

מה שפחות ידוע הוא ששנה קודם לכן, "Dyson" עצמה הקדימה ופיתחה שואב -רובוט ראשון מסוגו, שלמרות הטכנולוגיה האדירה שהושקעה בו לא הושק רשמית בעיקר בגלל ביצועי השאיבה הירודים שהם כאמור מהות המוצר ופרט "שולי" נוסף – עלות של כ- 3,000 $ ליחידה, זאת בהשוואה לעלות של כ- 200$ ל- iRobot. בכיר בחברה אמר ש" אנחנו משיקים מוצרים רק כשאר אנו מאמינים שהטכנולוגיה בשלה להפצה מסחרית…".

כעת, לאחר שהחברה השלימה 16 שנים של מחקר ופיתוח, הושק באופן רשמי הרובוט השואב החדש, למעשה מדובר בתשובה של "Dyson" ל- iRobot הפופולארי ולשאר המתרים הקטנים יותר בשוק. במבט ראשון אפשר להתבלבל ולחשוב שמדובר במוצר זהה ל- iRobot, במובן שזה שואב דיגיטלי על גלגלים שיודע באופן עצמאי לנייד עצמו בשטח סגור, לשאוב אותו תוך מעקף של חפצים כגון שולחנות וספות ואפילו לחזור לעמדת הטעינה ברגע שהוא מזהה שהסוללה נחשלת.

אך אם מסתכלים "מתחת למכסה המנוע", מגלים רובוט לכל דבר ועניין. "Dyson" לא חסכה בשילוב הטכנולוגיה המתקדמת ביותר במטרה להציע את רובוט השאיבה הטוב ביותר בעולם: חיישנים סופר רגישים סורקים את תא השטח סביבם ולמעשה ממפים אותו לפני שמלאכת השאיבה מתחילה (מדובר בצילום 360 המאפשר לרובוט לצפות בכל השטח סביבו בו זמנית). הרובוט יודע כמובן לעקוף חפצים סביבו, ואפילו יודע לזהות אזורים שבהם כבר עבד. בנוסף, הרובוט יודע כמובן לזהות סוללה שמתרוקנת (היא מספיקה לכ- 25 דקות עבודה רצופות), כשאחד ממטרות הפיתוח היו שדרוג משמעותי של יכולת ניצול זמן הסוללה.

אחד היתרנות המעניינים שבמוצר החדש, הוא החיבור למובייל: "Dyson" השיקו במקביל לרובוט גם אפליקצייה לסמארטפון המאפשר לשלוט בפעולות שלו, לגרום לו להתחיל לעבוד מרחוק בכל מקום וזמן ועוד.