Vine App

בשבוע שעבר טוויטר השיקה רשמית את אפליקציית שיתוף סרטוני הווידאו שלה "Vine", הזמינה כעת ב- App Store, כפי שעדכון בבלוג הרשמי של החברה. לאחר שאפליקציית "אינסטאגרם" כבשה את העולם וגייסה כמות חסרת תקדים של משתמשים מרחבי העולם וכידוע נמכרה לפייסבוק תמורת סכום אסטרונומי של מילארד דולר, השאלה החשובה ביותר שעניינה את עולם הטכנולוגיה והרשת היא: מי ירים את הכפפה ויצליח לשכפל את ההצלחה הזו גם לשיתוף של סרטוני ווידאו קצרים. אז נכון שכבר קיימות אפליקציות התומכות בצילום ושיתוף קטעי ווידאו קצרים בתוך רשת חברתית הדומה במהותה לאינסטאגרם, אך Vine בכל זאת מצליחה לייצור עניין רב ברחבי הרשת, הודות לעובדה שחברת אינטרנט פופולרית וחזקה – טוויטר עומדת מאחוריה. בהקשר זה חשוב לציין ש- Vine הושקה כאפליקציה עצמאית (כאמור כרגע זמינה רק ל- IOS).

אז מה אפשר לעשות ב- Vine?
חלקכם בטח אומרים לעצמכם "אוי, עוד אפליקציה ו/או רשת חברתית שצריך לעדכן?",  אז כדי להקל עליכם את ההחלטה, הורדתי את Vine ושיבצתי עבורכם בפוסט צילומי מסך עם תיאור הפונקציות המרכזיות. במשפט אחד: Vine מאפשרת לכם לצלם ולשתף סרטוני ווידאו באורך של לא יותר מ-6 שניות, המתנגדים ב-"לופ" תמידי. בדומה לאינסטאגרם, משתמשי האפליקציה יכולים לעקוב אחר בעלי פרופילים אחרים, "לאהוב" ולהגיב על סרטונים של אחרים, לחפש סרטונים ומשתמשים לפי תחומי עניין המוצגות כקטגוריות מובנות ועוד. מצד אחד מעניינת ומצד שני ברורה ההחלטה של טוויטר להגביל את אורך הסרטונים ל-6 שניות בלבד, אני יכול להניח שזה יושב על אותו עקרון של ההגבלה ל- 140 תווים בטוויטר וכמובן העובדה שמדובר באפליקציית מובייל, מה שמחזק את הצורך בתוכן קצר וממוקד.

Vine עמוד הכניסה
Vine הצפת קטגוריות פופולריות
_________________________________________________________
חשוב להתייחס לעובדה שמדובר באפליקציית מובייל עצמאית מבית "טוויטר".  למה זה חשוב? כי גם בטוויטר הבינו שהעתיד הוא במובייל ולאור הצעד חסר התקדים של פייסבוק ברכישה של אינסטגראם שבמהות הוא מוצר מובייל, גם טוויטר חייבת להרחיב את הכלים שהיא מציעה למשתמשיה בערוץ זה, אולי כמנוע צמיחה אפשרי. כאמור, מדובר באפליקציה עצמאית אך יחד עם זאת למי שכבר מחזיק בחשבון פעיל בטוויטר – ההצטרפות ל- Vine היא מהירה ונוחה. טוויטר מציינים בבלוג הרשמי שלהם שהמטרה של Vine היא לעודד יצירתיות ושיתופיות של אנשים, כאשר העובדה שמדובר בתוכן ווידאו הופכת את החוויה לייחודית.

Vine צפייה בסרטון
Vine צפייה בסרטון

עובדה שמוכיחה כי בטוויטר "עשו שיעורי בית" טרם ההשקה של "Vine" היא שבמקביל לנוכחות התוכן בתוך האפליקציה, הסרטונים זמינים גם בפלטפורמת ווב, ממש כמו אינסטאגרם (דוגמה לפרופיל ווב). למה בעצם טוויטר החליטו להשיק ערוץ ווב מקביל? קשה לדעת, אבל אפשר להניח שאולי הם מתכננים אינטגרציה עתידית עם הנוכחות של טוויטר עצמה בווב.

לאחר שמייצרים חשבון, אפשר להזמין חברים להצטרף ל- Vine במספר דרכים כגון רשימת אנשי הקשר בסמארטפון, דרך חשבון הטוויטר ובגרסה הראשונה שלה, אמור היה ניתן להזמין חברים גם מפייסבוק. הנקודה האחרונה די  משמעותית כיוון שמה שקרה מאז ההשקה הוא, שפייסבוק למעשה חסמה את האפשרות של משתמשים להזמין חברים מתוך פרופיל הפייסבוק שלהם להוריד את Vine. לא צריך להתאמץ כדי לקרוא בין השורות כדי להבין שמדובר בצעד עסקי של פייסבוק שתמשיך לחזק את מעמדה על חשבון פלטפורמות ומוצרים אחרים כל עוד היא מרגישה איום כלשהו. בנוסף, לאורך השנים קיימת "מלחמה קרה" בין פייסבוק לטוויטר בכל הזירות, הן כרשתות חברתיות הפועלות בווב והן כחברות המעוניינות לחזק את הנוכחות שלהן בזירת המובייל.

בכל אופן, האפליקציה מקדמת מספר קטגוריות תוכן פופולריות (אוכל, אופנה, בילויים ועוד), כשגם פה ניכר שברמת הממשק מדובר בשיפור בהשוואה לאותה הפונקציונליות באינסטאגרם. כדי לצלם סרטון כל מה שצריך לעשות הוא לכוון את המצלמה של הסמארטפון וללחוץ על הכפתור. ברגע שמורידים את האצבע ההקלטה מסתיימת לבד ולמעשה נשמר הסרטון. כדי לייצר סרטון אחד המורכב ממספר "Takes" פשוט חוזרים על הפעולה מספר פעמים.

Vine הזמנת חברים

לאתר הרשמי של Vine ולהורדת האפליקציה (כרגע רק ב- IOS) >>