השבוע החולף התאפיין בלא מעט שמועות לגבי רכישה אפשרית של טוויטר, שכבר תקופה ארוכה מנסה בכל כוחה להציג סימני צמיחה אפשריים. אז נכון שמייסד ומנכ"ל החברה, ג'ק דורסי ידוע כאיש של עשייה, ולמרות השקה של מספר פיצ'רים חדשים ברשת החברתית (כמו למשל ביטול מגבלת 140 התווים בסטאטוסים), המניה ממשיכה לצנוח מה שמכניס את בעלי המניות ללחצים טבעיים. מי הם המועמדים האפשריים לרכישת הרשת החברתית הפופולארית?

לפי השמועות, אחת מהמועמדות לרכישה היא לא אחרת מאשר סיילספורס (Salesforce). מה הקשר בין סיילספורס לבין טוויטר אתם שואלים? באיזה אופן טוויטר כרשת חברתית מעניינת בכלל את ענקית הטכנולוגיה? אז מסתבר שקיים עניין רב, בעיקר סביב הדטה של טווויטר שיכולה לתרום רבות מבחינה עסקית לענקית מחשוב הענן ויותר מזה, ללקוחותיה. בדומה לרכישה של לינקדאין ע"י מיקרוסופט (בעסקת ענק בפניה עצמה, 26.2 מילארד דולר!), הרכישה של רשת חברתית (טוויטר, בדומה ללינקדאין) תתרום את ה- consumer graph העצום שהיא בנתה במשך השנים, דטה של לקוחות אבל יותר חשוב מזה, של קשרי הלקוחות האחד לשני.

רק לאחרונה השיקה סיילספורס את שירות האינטליגנציה המלאכותית שלה (AI) "סיילספורס איינשטיין", טכנולוגיה מתקדמת מבוססת AI שתהיה זמינה לרוחב הפלטפורמה שלה ובשירותים השונים שהיא מעניקה. לכן, "הרצת" הטכנולוגיה הזו בשילוב ה- consumer graph של טוויטר תייצר עושר חסר תקדים עבור לקוחות החברה (ממש בדומה לעסקה של מיקרוסופט ולינקדאין). סיילספורס, כמו מתחריה (אורקל למשל) משקיעות משאבים רבים ברכישת חברות טכנולוגיה המתמחות בתחום הדטה וה- AI, במטרה להעצים את שירותי החברות עבור לקוחותיהן.

מועמדת מעניינת נוספת שמקבלת חשיפה הודות לבחינה הפיננסית המקדימה שהיא מבצעת סביב רכישה אפשרית היא דיסני. אז נכון שברגע שאתם שומעים את המילה דיסני מייד עולות לכם בדמיון הדמויות של מיקי מאוס, גופי ודונלד דאק, אך חשוב לזכור שתאגיד דיסני הוא גם אמפרית מדיה: החברה מחזיקה בבעלות ברשתות ABC וב- ESPN. בדומה לכל תאגיד מדיה כיום, האיומים מצד ערוצי הדיגיטל רק הולכים ומתחזקים, ולכן קיים אינטרס עסקי מובהק עבור טוויטר ברכישת רשת חברתית שמעבר לדטה שלה (שכאמור, ערכה הגבוה ברור לכולנו) מהווה פלטפורמת מדיה דיגיטלית חזקה, כשרק לאחרונה השיקה שירות שידור בווידאו חי.

מעניין יהיה להמשיך ולעקוב בתקופה הקרובה אחרי ההתפתחויות, האם בסופו של דבר תתבצע רכישה ועל ידי מי.