• במדינות רבות באפריקה, אמצעי תחבורה פופולרי במיוחד הוא – טקסי אופנועים. מדובר באמצעי תחבורה, זול, יעיל, וחסכוני, אך גם מסוכן. כ- 80% מתאונות הדרכים ברואנדה למשל קשורות לאופנועים. אז כיצד מייצרים תשתית תחבורתית יעילה המבוססת על שילוב של האופנועים האפקטיביים ובעיקר הפופולריים תוך תרומה משמעותית לצמצום היקף התאונות ועל הדרך- משנים הלכה למעשה את החיים של מאות ואולי אלפי נהגים?

• יזמים מרואנדה הקימו את SafeMotos בדיוק למטרה זו. מדובר באפליקציה שהיא הרבה יותר מזה, אלא ממש פלטפורמה עסקית רחבה שמשנה הלכה למעשה חיים של אנשים: בדומה ל- UBER או גט, מאפשרת למשתמשים להזמין דרכה אופנוע-טקסי שנמצא בקרבת מקום, כל הנהגים מצוידים בקסדה רזרבית עבור הנוסע/ת.

• כדי להתקבל כנהג ב- SafeMotos, נדרש לעמוד במספר תנאי סף ברורים: ניסיון רכיבה מוקדם של כ- 3 שנים לפחות, כל נהג מקבל סמארטפון עם האפליקציה ומסכים לניטור קבוע של דאטה הנסיעה שלו: איפה הוא נמצא, כמה ק"מ הוא נוסע, באיזו מהירות ועוד. כל נהג נדרש לפחות לציון 90 (חישוב שנעשה ע"ב נוסחה הפועלת קבוע ברקע ומשלבת בין דטאות שונות הקשורות לנסיעה שלו). בנוסף, הנהגים נהנים מקורסים באנגלית כדי להיות נגישים יותר לכמות הולכת וגדלה של תיירים.

• לסיכום: מעבר לעובדה שיותר מ-400 נהגים מתפרנסים מהאפליקציה (וכפועל יוצא יותר משפחות נהנות מרמת חיים גבוהה יותר), המדד הפנימי והנוקשה שלה "שומר" על תרבות נהיגה זהירה ובכך צמצום ישיר של תאונות דרכים.

לכתבה המקורית >