פייסבוק עושה צעד נוסף לכיוון ה- Facebook Phone: עם לא מעט אפליקציות מתחרות, פייסבוק השיקה היום את הקנדידט שלה לשוק אפליקציות זיהוי המתקשרים – HELLO. מההתנסות האישית שלי עם מגוון אפליקציות שאמורות לזהות את המתקשרים על בסיס אגריגציה של מידע מהרשת, לא מצאתי את האפליקציה שפיצחה את האתגר. הרעיון הוא, כפי שאני מבין הוא להציג מידע על מתקשרים שאינם שמורים אצלי ברשימת אנשי הקשר ובכך לקבל את ההחלטה האם בכלל לענות…אם השירות לא עובד ב- 100% מהשיחות, אז מה הטעם?

SeeWhosCalling

HELLO שהושקה למשתמשים בארה"ב, ברזיל וניגריה (!?) מיועדת למשתמשי אנדרואיד בלבד (IOS אינה מאפשרת התממשקות עם שיחות נכנסות). כשנכנסת שיחה, האפליקציה מציגה מידע על המתקשר על בסיס מאגר הפרופילים של פייסבוק – שם המתקשר ותמונת הפרופיל שלו. כמובן שניתן להגדיר חסימה של מתקשרים לא רצויים (במיוחד פרופילים שחסמנו בפייסבוק…). אחת הבעיות עם שיחות לא מזוהות היא העובדה שלפעמים נפספס שיחות שכן היינו רוצים לענות להן. זה אחד הדברים ש- HELLO תוכל לספק מענה עבורו. מאפיין חשוב נוסף שיש ב- HELLO ואין למתחרות היא היכולת לחפש בתי עסק ישירות מהאפליקציה, על בסיס מנוע החיפוש של פייסבוק. בצורה כזו, לא רק שתוכלו למצוא עסקים שמעניינים אתכם, אלא תוכלו גם להתקשר אליהם ישירות מהאפליקציה!

מנהל המוצר של HELLO, ציין שבארה"ב בלבד מתבצעות כמיליארד שיחות טלפון ביום, בעוד שפעולת ביצוע השיחה לא השתנתה באופן משמעותי. האפליקציה עצמה נבנתה במהלך השנה האחרונה ע"י צוות ייעודי בשיתוף פעולה עם צוות המסנג'ר של פייסבוק, ומנוהלת ע"י יחידת ה- Creative Lab של פייסבוק, אותה יחידת חדשנות שאחרית לאפליקציות נוספות כמו "Paper". המשמעות היא אפליקציה נוספת שמושקת עם מטרה עסקית ברורה – להוות פיילוט משתמשים בינלאומי שנועד לבחון הזדמנויות עסקיות ואסטרטגיות רחבות יותר עבור פייסבוק.

Search_Business

אם בתחילת הפוסט התייחסתי לאפליקציות זיהוי שיחה מתחרות, הרי שלפייסבוק יתרון משמעותי שאין לאף אחת מהמתחרות – העובדה שמדובר במוצר מבית היוצר של פייסבוק עצמה: רק היום צוקרברג שיתף בנתונים המרכזיים שעולים מהדוחות הכספיים המסכמים את הרבעון הראשון של 2015: 1.44 מילארד משתמשים בחודש, 600 מיליון משתמשים חודשיים באפליקציית המסנג'ר, 45 מילארד הודעות שנשלחות דרכה בכל יום!

אם מוסיפים לנתונים המדהימים האלו את העובדה שאפליקציית המסנג'ר של פייסבוק תומכת כבר תקופה ביכולת החיוג לפרופילים אחרים (פיצ'ר מעניין שמפתיע שרבים לא מכירים), הרי שהתוספת האחרונה לאקוסיסטם של פייסבוק לוקחת את עולם ה- VOIP צעד אחד ענק קדימה: לא רק פלטפורמת הודעות (IM), אלא גם חייגן חכם שמאפשר ביצוע שיחות על גבי הרשת בחינם (לפחות כרגע), עם חיבור אסטרטגי לבסיס הנתונים העצום של פייסבוק, ובכך היכולת להציג מידע אל מתקשרים גם אם מספר הטלפון שלהם לא קיים באנשי הקשר.

לעמוד המוצר הרשמי >