אפל שוברים שיאים עם פרסום הדוחות הכספיים לסיום הרבעון הראשון של 2012

____________________________________________________________________
אפל מפרסמת השבוע (24.4) את הדוחות הכספיים שלה לסיום הרבעון הראשון של 2012 (שמסתיים ב- 31.3.12), רבעון שבו Apple שברה שיאים רבים בשורת ההכנסות והרווחים של החברה, בעיקר כתוצאה ממכירות מוצרי הדגל : מכירת אייפונים, אייפאדים ומחשבי מאק. בשורה התחתונה, עם סיום הרבעון הראשון, סך ההכנסות עמד על 39.2 מיליארד דולר (!) והרווחים הסתכמו ב- 11.6 מיליארד דולר (!) עם שווי מניה של 12.30$,  מה שמהווה עליה של 59% מהתקופה המקבילה אשתקד. פעילות הרבעון האחרון הזרים יותר מ- 14 מילארד דולר לקופת המזומנים של "אפל", כאשר הצפי הוא להכנסות של כ- 34 מילארד דולר בסיום Q3 של השנה.
………………………………………………………………….
אפל מכרה 35.1 מיליון מכשירי אייפון ברבעון האחרון בלבד (גידול של 88%! מהרבעון המקביל אשתקד), כאשר זוהתה צמיחה גדולה במכירות ביפן ובסין. הגרסה האחרונה של ה- iPhone, ה- iPhone 4s זמין למכירה באופן רשמי ביותר מ- 100 מדינות ברחבי העולם ע"י יותר מ- 200 ספקיות סלולר. אפל גם מכרה 11.8 מיליון מכשירי אייפאד (עליה של 151% מהתקופה המקבילה אשתקד), כשהאייפאד החדש זמין למכירה ביותר מ- 40 מדינות ברחבי העולם, כשמכירות ציוד נלווה למכשיר האייפאד בלבד עמד על 6.6 מילארד דולר! (הביקושים האדירים למכשיר הנוצץ גרמו לעיכובים של מספר שבועות בלוחות הזמנים המתוכננים בערוצי ההפצה הרשמיים של החברה).

נתון מעניין נוסף מתייחס לעובדה שיותר ויותר מסגרות חינוכיות בארה"ב מביעות עניין רב בתרומה של השימוש במכשיר במערכת החינוך, כאשר מספר לא קטן של בתי ספר בארה"ב רכשו כמויות לא מבוטלות של אייפאדים במטרה שאלו יהפכו לכלים חינוכיים במערכת הפדגוגית בארה"ב. כדאי לציין שהחיבור בין חינוך לבין מכשיר האייפאד היה אחד התחומים שסטיב ג'ובס המנוח התעניין בהם בעיקר אך לא הספיק להתעמק בו טרם מותו. בנוסף למערכת החינוך בארה"ב, אפל זוכה לפופולאריות רבה גם בענפים נוספים, למשל – בקרב חיל האוויר האמריקאי אשר רכש אלפי מכשירי אייפאד שיהפכו לכלי חשוב בתהליך הלמידה והחניכה בחיל (יחליף את ספרי ההדרכה הטכניים המשמשים צוותי אוויר כגון מכונאי מטוסים, טייסים ועוד). שימוש פופולארי נוסף של האייפאד הוא בתחום המכירות, כאשר אלפי מכשירים מיועדים ככלי מכירה של אלפי חברות אמריקאיות (צוותי המכירות שטח בעיקר נעזרים במכשיר ככלי מכירה הכולל פרנזטציות, אפליקציות מידע ייעודיות ואמצעי להציג ללקוחות הפוטנציאליים מידע חשוב שמסייע לתהליך השיווק והמכירה).

אפל מכרה כ- 4 מליון מחשבי mac ברבעון האחרון בלבד, עליה של 7% (בלבד…) מהתקופה המקבילה שנה שעברה, ו- 7.7 מליון מכשירי אייפוד (עליה של 15%). נתון מעניין הוא שמכירות ה- iPod tuch מהוות כ- 50%! מסך מכירות מכשירי ה- iPod של החברה, ובנוסף – נתח השוק של מכשירי האייפוד של אפל מהוות יותר מ- 70% מנתח השוק של מכשירי ה- mp3 בארה"ב. המנכ"ל החדש של אפל, טים קוק, הביע שביעות רצון מנתוני מכירת האייפאד 3, המכשיר הראשון שמושק תחת הנהגתו יש לציין, מבחן שחשיבותו אדירה הן מבחינתו, הן מבחינת אנליסטים וכמובן מבחינת קהל הצרכנים (הצל הענקי והנעליים הגדולות לא פחות של המנכ"ל האגדי – סטיב ג'ובס ז"ל עדיין מורגשים אם כי פחות ממה ניתן לצפות). קוק גם מבטיח הפתעות נוספות בתחום בהמשך השנה (השמועות מדברות על השקת אייפאד עם מסך קטן יותר, מוצר שג'ובס התנגד לו נחרצות חשוב לציין), חידושים שרק חברה כמו "אפל" מסוגלת להשיק – לדברי קוק.
………………………………………….
בהתייחס לפעילות חנות המדיה הגדולה והחשובה בעולם, ה- iTunes לא אכזבה גם כן, כאשר נתוני הרבעון של החנות שברו גם הם שיא של כל הזמנים: 1.9 מילארד דולר הכנסות ברבעון, עליה של 35% מהתקופה המקבילה אשתקד, הודות למכירה מאסיבית ומתמשכת של מוזיקה, ווידאו (סרטים וסדרות טלוויזיה) וכמובן – אפליקציות. נכון להיום החנות מציעה מעל ל- 28 מיליון שירים, 45,000 סרטים (מישהו זוכר את בלוק-באסטר???). בחנות זמינות יותר מ- 600,000 אפליקציות ios, עם יותר מ- 200,000 אפליקציות ייעודיות לאייפאד בלבד. לאחרונה הורדה האפליקציה ה- 25 מילארד! כ- 4 שנים בלבד לאחר השקת החנות.
…………………………………………….
125 מיליון לקוחות רשומים לשירות ה- iCloud של אפל, נתון חשוב ביותר במיוחד בהתייחס לפופולריות הרבה שתחום האחסון בענק צובר בשנים האחרונות, ובמיוחד בהתייחס להשקת מוצר האחסון החינמי של המתחרה – google השבוע בלבד. אפשר ללמוד הרבה מהעניין שענקיות הטכנולוגיה מביעות בשירות, אל מול חברות סטארט-אפ קטנות ומתחרות שעושות חיל בתחום (Drop Box, ו- Box למשל).
…………………………………………….
בקלות אפשר להתעלם מהעובדה שכל המספרים המטורפים האלו מתייחסים למכירות מקוונות בלבד (כן, כדאי לקרוא שוב את המשפט האחרון). אפל כמובן בחרה שכן להתייחס לנתונים אודות החנויות הפיזיות של החברה, ששברו גם הן שיאי מכירות ורווחים של כל הזמנים (טים קוק נהנה מרבעון מוצלח למדי): הכנות של יותר מ- 4.4 מילארד דולר! החנויות נהנות ממכירות מתגברות של מכשירי אייפאד ואייפוד בעיקר, ועם מכירות של יותר מ- 800,000 מחשבי mac ברבעון האחרון בלבד.

נתון מדהים במיוחד הוא שיותר מ- 50% מרוכשי מחשבי ה-  mac ברבעון האחרון בחנויות הפיזיות הם לקוחות שזהו ה- mac הראשון שהם רוכשים. המספר הכולל של החנויות הפיזיות עומד על 363 בארה"ב  וכששליש מהן נמצאות מחוץ לארה"ב. במהלך הרבעון האחרון ביקרו בכל חנויות החברה מעל ל- 85 מליון מבקרים!

לצפייה בדוחות הכספיים עצמם אתם מוזמנים להיכנס לאתר של חברת Apple. קראן גם את סיכומי הדוחות של Q1/2012 של: Amazone, ו- Samsung.