אני חייב להודות שעולם ה- Drones (כלי טייס קטנים ללא טייס) פשוט מרתק אותי. יש משהו בכלי הטיס הקטנים הללו שמביא סצינות מסרטי מדע בדיוני אל העולם האמיתי, והחיבור שלהם לממשקי שליטה הזמינים באפליקציות שהופך את החוויה למדהימה עוד יותר.

לא חסרות דוגמאות למותגים שהציגו חזון לשילוב ה- drones בפעילות העסקית (אמזון, רשת פיצה דומינוס ועוד) למרות שכל כיוון מחשבתי כזה מעלה באופן טבעי לא מעט שאלות ותהיות לגבי הישימות, בכל זאת מדובר בכלי טיס שמעופף לו באופן עצמאי בשמים. מה שבטוח הוא שהטכנולוגיה הופכת נגישה יותר ויותר, ומלבד העובדה שניתן לרכוש היום מגוון רחב של דגמים שונים בכל חנות צעצועים מקומית, ישנם לא מעט יזמים שמחפשים דרכים לרתום אותם לשימושים עסקיים המייצרים ערך אמיתי לבני האדם.

הדוגמה לשפניכם היא אחת כזו, הכירו את BIZZBY SKY, סטארטאפ בריטי שמסתכל על ההזדמנות של ה- Drones כסוג של שירות מוניות בהזמנה אישית. Gettaxi של ה- Drones אם תרצו. הרעיון: אתם צריכים להעביר חפץ כלשהו ממקום A ל- B, אתם נכנסים לאפליקציה, מגדירים מה צריך לאסוף ומאיפה, ומהו היעד. בלחיצת כפתור ה- Drone מגיע לנקודת האיסוף, את הפריט מניחים בקופסא ייעודית שננעלת מייד אחרי (הנחת הייסוד היא שהפריט בגודל המתאים לקופסא כמובן…), ומייד לאחר מכן ה- Drone ממריא אל יעדו. בכל זמן הטיסה ניתן לצפות בה בעזרת מצלמה מיוחדת המשדרת בזמן אמת בוידאו ישירות לאפליקציה. ביעד ממתין האדם שאליו ביקשתם להעביר את הפריט, שדרך האפליקציה מאשר את פתיחת הקופסא והוצאת הפריט ממנו.

נראה ממש מגניב נכון? היזם מאחורי הפרויקט טוען שהשירות כולו מבוסס על טכנולוגיה שפותחה במשך שנים (ה- Drone בפני עצמו אינו מהווה חידוש, הם קיימים כאמור בשוק לא מעט זמן), החידוש בא לידי ביטוי בחיבור שלו אל האפליקציה ותפירת כל תהליך השליחה ממקום אחד לאחר. אז אפשר להתווכח על מידת הישימות של המיזם, על האתגרים הרבים שסובבים כל סוג של שירות מסחרי מבוסס drone, אבל אני דווקא בוחר להסתכל על חצי הכוס המלאה ולהתרשם שמדובר בצעד נוסף לכיוון שימוש נפוץ ומסחרי בטכנולוגיה הזו.