____________________________________________________________
אינפוגרפיקה מעניינת שפורסמה ב- Mashable העוסקת בצרכנים שמבצעים מחקר On Line  דרך הנייד שלהם בזמן הקניות. אני מביא בפניכם את הנתונים המרתקים (בעיני לפחות) ואת התובנות האסטרטגיות והשיווקיות שניתן לחלץ מהם. כמו כן מצורף פה בפוסט האינפוגרפיקה עצמה. מי שבכל זאת מעוניין לצפות בסיקור המקורי- לינק.

כמות הולכת וגדלה מהצרכנים בארה"ב נעזרים כיום בסמארטפון שלהם בזמן הקניות בחנויות הפיזיות. חלק מהרשתות הקמעונאיות מעודדות שימוש בסמארטפונים ע"י הצרכנים: TARGET לדוגמה מחלקת הנחות ו- Gift Cards למי שמבצע צ'ק-אין בחנויות הרשת או סורקים את הברקוד ע"ג המוצרים כדי לחפש עליהם מידע ברשת. לעומתם, רשת Best Buy למשל משקיעים מאמצים כדי למנוע זאת מהצרכנים, כולל הסתרת הברקודים מהמוצרים שבחנויות כדי למנוע ביצוע השוואת מחירים On Line אל מול חנויות מתחרות.

חברת Empacthica  ערכה לאחרונה מחקר שהתבסס על תשובותיהם של כ- 6,500 צרכני אינטרנט בארה"ב כשלפחות חצי מהם מחזיקים בסמארטפון. מטרת המחקר: לבחון את דפוסי הקנייה בכלל ואת אופי השימוש בסמארטפונים בתהליך הקניה בחנויות עצמן בפרט. התוצאות המרתקות הראו כי כ- 55% (!) מאותם צרכנים נעזרו בסמארטפון שלהם כדי להשוות מחירים, 34% העידו שסקרו בעזרתו ברקודים של מוצרים כדי למצוא עליהם מידע נוסף ברשת ו- 27% אמרו שקראו דעות והמלצות גולשים ברשת אודות מוצרים לפני שקיבלו החלטה לגבי הקניה.

הנתונים הללו ורבים נוספים מוצגים באינפוגרפיקה המופיעה מטה. מתוך הנתונים האלו, התובנות המרכזיות שמשווקים חייבים להבין וגם ליישם הן אלו:

1. השימוש בסמארטפונים הולך ומתרחב באופן קבוע. מחקרים מראים שלפחות ל- 80% מאוכלוסיית העולם יש גישה לטלפונים ניידים, רובם מחוברים לאינטרנט מהיר.
2. היקף השימוש בסמארטפונים ככלי מחקר, השוואה ובדיקה של מוצרים ושירותים טרם קניה הולך וגדל.
3. אם הצרכנים כבר נמצאים שם, מותגים חייבים גם כן להיות שם ולהציע חווית Mobile מתאימה. בין אם מדובר באפליקציות ו/או אתר מותאם Mobile, התהליך שהלקוחות מצפים לקבל הם הוליסטיים.
4. הנגשת המוצרים וכלים נוספים שיכולים לעזור לצרכנים בתהליך המחקר ובטח גם בקניה דרך ה- Mobile יעודדו אותם לבצע בדיוק את זה, מה שימנף את הפעילות העסקית של המותג וימצב אותו במקום גבוה יותר אל מול המתחרים.
5. מותגים חייבים לגבש אסטרטגיה דיגיטלית ב- Mobile מקיפה בהתאם למטרות השיווקיות והעסקיות שלהם ולזכור שמה שהצרכנים חושבים – זה מה שקובע, לא מה שהמותגים חושבים על עצמם.
6. מדיה חברתית – Social Meida הוא חלק אינטגראלי מחווית המחקר והקניה, ועל כן מותגים חייבים לשלב את הרובד החברתי לפעילות הדיגיטל שלהם ב- Mobile (וכמובן שבערוצים המקבילים).

נתונים מעניינים במיוחד:
55% מהצרכנים אוהבים לפחות מותג אחד בפייסבוק.
26% הורידו אפליקציית מותג.
37% מהצרכנים גלשו לאתר המותג דרך המובייל (ומכאן החשיבות בהתאמת האתר ל- Mobile כדי שהחוויה של הלקוח תהיה משופרת).
73% מהצרכנים ביצוע רכישה כתוצאה מקידום בפייסבוק.
55% משווים מחירים דרך הנייד בזמן שהם בחנות.
34% סורקים QR CODE.