בפוסט הקודם עסקתי ב"פרדוקס הבחירה החופשית ברשת" ובחנתי את בעיית ההתמודדות שלנו עם עומס המידע האדיר שמציף אותנו רחבי הרשת. בפוסט הזה בחרתי להתמקד בהיבט אחר הנובע ממגוון התוכן הרב שזמין ברשת –האינטרנט הוא ארכיון התוכן הגדול והדינאמי ביותר שהיה מעולם, וכנראה שגם ימשיך להיות כזה. לא מופתעים נכון? ברור לי שלא, זה הרי מובן מאליו לכולנו. עם השנים ישנה מגמה הולכת וגוברת (וחשוב לציין שגם טבעית) של המרת מידע מפורמטים פיזיים לפורמטים דיגיטאליים: סריקת ספרים, מגזינים ואנציקלופדיות, סריקת תמונות, המרת סרטים ומוסיקה וכמובן שמיותר לציין העלאת בסיסי נתונים רבים לרשת ועוד. רוב התכנים מוגנים ע"י מערכות אבטחת מידע מסוגים שונים אך בבסיסו של עניין המכנה המשותף הוא הפיכת התוכן והמידע לנגיש ברשת עבור שימוש רחב וכמובן קל יותר לכולנו.

בקורסי מבוא בתקשורת סטודנטים לומדים כיצד השפיעה המצאת טכנולוגיית הדפוס על יכולות ההפצה של מידע ע"ג אזורים גיאוגראפיים רחבים ובכל בוטלו / מוזערו מגבלות פיזיות וגיאוגרפיות. בהמשך, עם פיתוח כלי הדפסה מתקדמים יותר גם העלויות של התכנים המודפסים צנחו משמעותית מה שגרם לכך שיותר אנשים, בעיקר מרמות סוציו-אקונומיות נמוכות יחסית יכלו להרשות לעצמם להיחשף לספרים ומידע מודפס כך שזה לא נחשב לפריבילגיה בלעדית של בני המעמד הגבוה. התרומה הנוספת של הפיכת ספרים מודפסים לנחלת הכלל היא עלייה דרמטית וקבועה ביכולות הקרוא וכתוב ברחבי אירופה והעולם.

אתם בטח שואלים את עצמכם: מה הקשר בין השיעור הקצרצר בתקשורת לבין הפוסט הזה? הקשר הוא שבדומה להשפעה של המצאת הדפוס והפיכת ספרים ומידע מודפס לנחלת הכלל, כך גם הרשת- כמאגר המידע הגדול ביותר בעולם "מנגיש" (AKA הופך לזמין) לכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט מצבור מדהים של מידע, תכנים ונתונים שקודם לכן לא היו זמינים עבורו. חשוב לציין שלמרות שאחוז בתי האב ברחבי העולם שמחוברים לאינטרנט מהיר עולה בהתמדה, עדיין ישנן מדינות וקהילות שלא נהנות מגישה תמידית (אם בכלל) לרשת, עובדה שלמעשה מונעת מהם אפשרות ליהנות ולהתפתח בעזרתו, אבל זה נושא לפוסט אחר.

חשבתם פעם לדוגמה על כמות התוכן בווידיאו שזמין באתר you tube? מלבד סרטונים של חתולים שמנגנים על פסנתר או קליפים מצחיקים אפשר למצוא באתר קליפים הלקוחים מתוך סרטים ישנים וקלאסיים, קטעים מתוכניות טלוויזיה ישנות ונוסטלגיות, קליפים נדירים מהופעות של אומנים שונים מרחבי העולם, נאומים מפורסמים, צילומים ממלחמות עתיקות ועוד. אם במבט ראשון הזמינות הזו נתפשת כברורה, צריך לזכור שמדובר בתכנים שעד לא מזמן היו נגישים רק לאנשי טלוויזיה או מידע בעלי גישה לארכיונים רשמיים! קשה למצוא תחום כלשהו שלא קיימים סרטוני ווידאו מיוחדים שמקוטלגים תחתיו ברשת.….
ץץץץץץץץץץץץץץץץץ………


…………………………………..

רוצים לצפות ולהאזין להופעות של האמנים האהובים עליכם?  מחפשים תמונה עתיקה של העיר ת"א כשעוד לא ידעו מה זה פקקים ובעיות חניה? רוצים להשיג מאמר ספציפי שנמצא במאגר המקוון של ספרייה בחו"ל? נתקפתם געגועים לתכנית טלוויזיה ישנה? הכול זמין היום ברשת, רק צריך לחפש. תחשבו לרגע על מספר דורות קדימה שיוכלו לחפש ולמצוא בקלות בלתי נתפסת מידע שאנחנו נחשפנו עליו בשידור ישיר בטלוויזיה, רדיו או ע"י קריאת עיתונים. למעשה לא צריך להסתכל רחוק כל כך, ילדים כיום נולדים לתוך עולם מקוון שבו המחשב האישי ורשת האינטרנט הינם חלק אינטגראלי וטבעי בחייהם, אם זה בחינוך, בידור ופנאי ואפילו ערוצי התקשרות חברתית (זוכרים מה זה לרדת למטה לשחק עם חברים? היום במקום לצעוק לחבר שירד למטה לשחק נכנסים לצ'אט בפייסבוק ושולחים משחק דיגיטאלי..).

……………………………………

……………………………………………..
אי אפשר להתעלם גם מצדדים פחות חיוביים של המרת מידע ותוכן לדיגיטאלי, במיוחד כשמדובר במידע אישי, פרטי ואפילו מסווג. קחו לדוגמה את התיקים הרפואיים שלנו שנמצאים במאגרי נתונים ברשת. נכון שהם מוגנים וממודרים רק לגורמים הרלוונטיים, אך עדיין מדובר במידע בעל רגישות רבה שעלול להגיע לידיים הלא נכונות במידה ולא יגנו עליו כמו שצריך. מיותר לציין מידע פיננסי ובנקאי במקביל לפעולות בנקאיות שאנו מעודדים לבצע בשנים האחרונות, מידע בטחוני וצבאי שרגישותו וחשיבותו ברורה לכולנו. אין ספור ספרים וסרטי מדע בדיוני עוסקים בשאלה הפילוסופית (או שלא?): מה יקרה כשמחשב על יהיה כל כך מתקדם טכנולוגית ובעל קישור ישיר לכל מידע ברשת ופתאום הוא יתחיל לחשוב באופן עצמאי…?

לסיכום: רשת האינטרנט מהווה מאגר עצום של מידע שזמין 24/7 365 יום בשנה לכל צורך שלנו ונוגעת כמעט בכל אספקט בחיינו. לעובדה כי מידע רב מומר לפורמטים דיגיטאליים ומועלה לרשת יתרונות רבים כגון: זמינות, נגישות, מגוון/ מבחר ועוד, אך גם חסרונות שלמעשה מתקשרים ישירות לאותן יתרונות שציינתי: זמינות המידע גם לגורמים לא רצויים ובמיוחד שימוש לא נכון במידע של כולנו. שימוש נכון ביתרונות שהרשת מציעה יתרמו לכולנו להפיק ממנה את המרב כמו גם נקיטת צעדי בטיחות בכל הנוגע לפרסום מידע רגיש ברשת.