……………………..
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אלו שעוסקים בתכנון ממשקי משתמש היא, כיצד יראו ממשקי המשתמש בעתיד? כיצד תשפיע התפתחות הטכנולוגיה על חיינו כפי שאנו מכירים אותם?
מיקרוסופט השקיעה משאבים רבים בניסיון לענות על השאלה זו ואת התוצאה של חזונם תוכלו לראות בסרטון שצירפתי לפוסט הנ"ל. אין ספק שהתוצאה מדהימה: העתיד, ע"פ מיקרוסופט, נתפש ככזה שהטכנלוגיה העדכנית ביותר מושרשת בתרבות ובצורת החיים היום יומית של כולנו. כמעט כל פעולה שנבצע תעשה שימוש כלשהו במסכי צג מגע, טכנולוגית שיתוף מידע מהיר ועדכני, גישה אבסולוטית למידע, זמינות בכל זמן ובכל מקום בין אם מדובר במקום העבודה, בשטחים ציבוריים כגון נמלי תעופה, מוסדות חינוך, מתקנים ציבוריים וכו'.


……………………………….

עתידני מרתק ומעניין ככל שיהיה, חזון העתיד ע"פ מיקרוסופט (או כל תאגיד טכנולוגי כזה או אחר) מעלה מספר שאלות  חשובות שכדאי לכל מי שמתכנן את ממשקי העתיד להתחשב בהן:

1. מבחינת הצד המתכנן/ מאפיין: בהנחה כי הממשקים האלו ילוו אותנו בכל מקום ובכל זמן, תוך התממשקות אחידה, מהירה ואינטואיטיבית בין מערכות טכנולוגיות מגוונות, כיצד נוכל לאפיין ממשקים רב גוניים כאלו? להבדיל ממערכת אינטרנטית כלשהי, המורכבת ממערכת של תבניות מוגדרות ומוחלטות, כיצד ניתן לתכנן ולאפיין ממשקים שאמורים להתאים עצמם למגוון רחב של סביבות, תנאים ופלטפורמות?

2. משתמשים: נדמה שהחזון של מיקרוסופט (המדהים, יש לומר) מתעלם לחלוטין מקהלי היעד של המערכות העתידיות. הכוונה היא למשתמשי קצה שלא יוכלו לאמץ את המערכות החדשניות בקלות ובמהירות יחסית. השימוש בשחקנים צעירים בסרטון יוצר תחושה של נוחות שימושית, אך מה לגבי האוכלוסיה המבוגרת יחסית שתתקשה לאמץ טכנולוגיות מהפכניות כל כך? חשבו על האנשים המבוגרים שאתם מכירים, וכיצד הם מתקשים לרוב לבצע שליחת הודעת sms מהטלפון הנייד שלהם או צפיה בסרט במכשיר ה- dvd? כיצד תוכל אוכלוסיה זו להתמודד עם הקדמה המהפכנית? (שלא לדבר על אוכלוסיות נוספות שהגישה שלהן לטכנולוגיה בעייתית יותר).

3. מידת התלות שלנו בטכנולוגיה: שאלה נוספת ולא פחות חשובה מתמקדת במידת התלות שאנו נייצר בשימוש בטכנולוגיות החדשניות. באיזו מידה יבואו לידי ביטוי אמצעי תמיכה ועזרה משלימה של משאבים אנושיים כמערכות גיבוי במקרה שנצטרך מגע יד אדם? כיצד נגיב ונתמודד עם מצבים בהם כשל טכני לא יאפשר לנו המשך שימוש במערכות הקיימות? היכן יגובה המידע, וכיצד נוכל לגשת אליו בכל רקע שנרצה?

אני יודע שהשאלות הנ"ל מורידות אותנו אל קרקע המציאות ופוגעות מעט בהנאה שאנו חווים בזמן הצפיה בסרטונים מסוג זה. לא חסרים סרטונים המדגימים טכנולוגיות עתידניות (שלרוב נחשפנו אליהם רק בסרטים) הקיימות ופועלות כבר בהווה. בדומה לכל טכנולוגיה חדשנית, תהליך האימוץ שלה תלוי בגורמים רבים ומגוונים חלקם תרבותיים, תקופתיים, אנושיים ואפילו מגמתיים. טכנולוגיה שלרגע אחד נתפשת כמהפכנית ו"טרנדית" הופכת ברגע אחר לנחלת הכלל ובכך מאבדת מהייחוד החדשני שלה (ראה ערך טכנולוגיית צג המגע במכשיר ה- iphone של חברת apple, ובאופן האימוץ המהיר שלה במחשבים, טלפונים סלולריים ובמערכות נוספות).


……………

החוש השישי:עf

דוגמה מדהימה לטכנולוגיה שניתנת להגדרה כ"עתידנית" אך קיימת כבר כיום, ניתן למצוא בסרטון הבא. מדענים מ- MIT יצרו מערכת שנקראת "החוש השישי", העושה שימוש חדשני בטכנולוגיות מוכרות ונפוצות (טלפון סלולרי, מקרן נייד ומראה!). הסרטון מדגים שימוש ראשוני בטכנולוגיה, ובמצבים היום יומיים שבהם היא יכולה להשתלב. נקודת המפתח של הסרטון ושל הטכנולוגיה עצמה היא, כל אותם מצבים, סביבות, פעולות ושימושים שעוד ניתן להתייעל תוך שימוש במערכת הזו.
………………………………..