האם ענקיות הטכנולוגיה גדולות מידי?

בשבוע שעבר התארח סקוט גאלווי (מרצה בכיר לשיווק, סופר ואיש חכם וצבעוני במיוחד שמכר את חברת המחקר שלו L2 לגרטנר העולמית), בכנס סגור שנקרא DCN Next Summit. גאלווי ידוע כבר שנים בהבעת הדעה הביקורתית, הצבעונית והבלתי מסוננת שלו, בעיקר כשמדובר בענקיות הטכנולוגיה, כלפן גאלווי מביע מצד אחד חיבה והערצה ספציפית לגבי הפעילות העסקית והתרומה לשיפור חיינו המודרניים, אבל מצד שני לא חוסך בביקורת נוקבת, בעיקר סביב היקף הכוח שהן צוברות ומשתמשות בו לטובתן על חשבון כולנו, באין מפריע, וזה בדיוק בשבוע שבו אלפא בית חצתה לראשונה את קו שווי טריליון הדולר והצטרפה למועדון האקסקלוסיבי של אפל, מיקרוסופט ואמזון.

הפעם, קו הביקורת המרכזי התמקד באזלת היד האדירה (לטענתו) של הממשלות והרגולטורים כלפי ענקיות הטכנולוגיה, בבואן לרמוס פרטיות המשתמשים. "המצב כיום הוא כזה שהרגולטורים מאפשרים לענקיות הטכנולוגיה לצמוח ולצבור כוח אדיר באין מפריע, במקום שיהיו גורם מאיים, מפקח ומגביל. אמזון למשל, מעסיקה במשרה מלאה כ-100 לוביסטיים שמרכזים מאמצים אדירים בלשכנע נבחרי ציבור (שרובם נטולי השכלה, ידע או ניסיון בתחום העסקי/טכנולוגי הרלוונטי) שאמזון אינה מונופול. אנחנו בשלב מאוד מסוכן שבו כוח פרטי גובר וצומח למימדים אדירים באין מפריע.

אנחנו חושבים שאנחנו חיים בעידן החדשנות, אבל למעשה מדובר בעידן של חוסר חדשנות. יש כ-50% פחות חברות חדשות ביחס לתקופת שלטונו של הנשיא קרטר, ובמקביל שוק החיפוש, קמעונאות, סושיאל מרוכזות על ידי מונופולים שכאמור, לא משאירות מקום לאף אחד אחר להתקיים. לדעתו חייבים לפרק את הכוח שצברו ענקיות הטכנולוגיה שפשוט לא משאירות מקום לכניסה של שחקניות חדשות (נתן את הדוגמה של חברת "קאספר" שמייצרת ומשווקת מזרונים, הנשלחים בדואר בקופסא עד הבית. חברה שעל פניו מצליחה ושואפת להנפקה אבל לטענתו, מדובר באספירציה שלא תתממש).

דוגמה נוספת שממחישה את רוח הדברים: סלאק היא חברה מדהימה בתחום התקשורת הפנים ארגונית, נחשבת סופר פופולארית בארה"ב ובמדינות נוספות, אבל אז באה מיקרוסופט שיכולה לשפוך הרים של דולרים כדי לפתח מתחרה שפשוט ירמוס את סלאק ידחוף אותה מחוץ לשוק כי למיקרוסופט יש דריסת רגל משמעותית בשוק התאגידי,כך שבקלות יחסית היא יכולה להציע את האלטרנטיבה שלה לסלאק כפיצ'ר בודד, ובעלות זניחה כחלק מעסקת החבילה שלה לתאגידים וללקוחות עסקיים. ואם מסתכלים קצת יותר אחורה בהיסטוריה: לולא ההתערבות הרגולטורית, יכול מאוד להיות שגוגל היתה נראית אחרת לגמרי (הכוונה לחוק שעבר שמונע ממיקרוסופט לחסום את מנוע החיפוש של גוגל).

ישנן אמירות נוקבות נוספות שגאלווי מעלה, ממליץ לצפות: לינק לראיון הווידאו המלא >

1 צפיות

© 2023 by Annabelle. Proudly created with Wix.com