ויזואליזציה של הדאטה: כשהמספרים מספרים סיפור


בתקופה האחרונה אני מוצא עצמי קורא וחוקר לעומק את התחום המרתק של Data Visualization, תחום שבגדול עוסק בדרכים יצירתיות להציג נתונים בצורה ויזואלית. אני חושב שמדובר בתחום סופר מעניין, שאינו חדש כלל כמובן, אבל כמו בתחומים אחרים עמוס בדעות, מגמות וצורות ביטוי.

אומרים שכ-90% מהדאטה בעולם נוצרה בשנתיים האחרונות, אבל הדיוק של הנתון הזה פחות משמעותי כמו העובדה שכולנו מבינים שבעידן המחובר, הדאטה היא ה-נכס המשמעותי שיש לכל מותג, ארגון ועסק, הוא מה שיכול לבדל אותנו מהמתחרים, בו טמונה ההזדמנות לייצר עבור הלקוחות והשותפים שלנו חוויות ולמעשה חיים טובים יותר.

אדם שאני מאוד מעריך אמר לי פעם (בהקשר של פיתוח מוצרים דיגיטליים), שבשוק התחרותי, רוב הכלים והמוצרים הופכים בסופו של דבר לקומודוטי (פחות או יותר, כמובן), אבל מה שכן יכול לייצר בידול ופער בינינו לבין המתחרים (בטח בעיני הלקוחות/שותפים שלנו), הוא הדאטה, ויותר נכון: מה אנחנו עושים איתו (הנה דוגמה מצוינת לזה). כמובן שישנם נכסים נוספים שמבדילים בין מותג למותג, אבל בהקשר של משאב הדאטה, זו שלא שאלה של ביג דאטה, אלא: מה הדאטה הרלוונטית? קחו את המסר הזה, לדוגמה:

המהות של תחום הויזואליזציה של הדאטה היא בסופו של דבר, לשרת מטרה, וזו נקודה שהרבה מאוד אנשים וארגונים נוטים לשכוח. לאגור נתונים, לסדר אותם יפה בטבלאות או בגרפים, ואחרי זה להציג אותם מבלי לעורר הבנה מהירה וישירה אצל השותפים בארגון, לא משרת בהכרח מטרה עסקית. הרבה פעמים ארגונים עושים את כל זה ולבסוף מגיעים למצב שבו הם עובדים עבור הדאטה, במקום שזה יהיה בדיוק הפוך. 

בדיוק בנקודה הזו משתלבת הויזואליזציה, וזה לא אומר בהכרח עיצובים צבעוניים או פירוטכניקה אמנותית, אלא, בעיני לפחות: לעשות סדר, לחזור למקורות, לעצב את הדאטה כך שהיא תחזור לשרת את המטרה העסקית. אני באמת מאמין שברגע שהאסימון הזה נופל, זה כמו להסיר כיסוי מעל העיניים מהבחינה של לראות את המציאות העסקית דרך משקפיים אחרים לגמרי. כי תובנות זה לא מספיק, אלא, איזה פעולות צריך לעשות, ואיזה החלטות עסקיות צריך לקבל על בסיס התמונה שהדאטה מציירת לנו - זו החכמה. 

שמתי לעצמי למטה להמשיך ולהרחיב את ההתייחסות שלי פה בסיכומים השבועיים סביב העולם המרתק הזה, מקווה שבכל פעם אוכל להרחיב לעצמי וגם עבורכם את הידע בתחום או לפחות את הרצון להעמיק את הסקרנות. 

1 צפיות

© 2023 by Annabelle. Proudly created with Wix.com