מה זה PropTech ואיך זה קשור לעתיד סביבת המגורים והעבודה?

לפני כשבועיים השתתפתי במיטאפ בתחום ה- PropTech שהתקיים במשרדי אמזון בשרונה עזריאלי. כשעלו לבמה הדוברים השונים והציגו את הפעילות החדשנית שלהם, הבנתי שוב עד כמה מדובר בתעשייה מרתקת, שתשפיע ותעצב את את תחום הנדל"ן (מגורים ועבודה) בעתיד הקרוב וכמובן שגם הרחוק.

אז קודם כל, מה זה PropTech? 

בדומה לעולמות הפינטק, פודטק ואדטק, פרופטק הוא תחום המחבר בין עולם הנדל"ן לבין טכנולוגיות. אדגום ואנסה לתרגם עבורכם את ההגדרה הרחבה הלקוחה מתוך המאמר הזה:

"...פרופטק הוא אזור ספציפי בתוך תהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית שעובר גם על ענף הנדל"ן (Property). הטרנספורמציה בתחום כוללת הן את ההזדמנויות הרבות שטכנולוגיות חדשות מייצרות ובעיקר השינוי התפיסתי של הפועלים בענף"... (דוגמאות בהמשך).

שוב, ממליץ לכל מי שרוצה להתעמק קצת יותר בהסבר ובכלל, לקרוא את המאמר הזה

ההתרשמות שלי מהתחום המלהיב הזה התחבר לי מיד עם כתבה מרתקת שהתפרסה במגזין Wired, שמדברת על הבניה של מגדל 22bishopsgate, גורד השחקים השני בגובהו בבריטניה, פרויקט שעמוס בטכנולוגיות חדשנות ופורצות דרך, ולא פחות חשוב ביישום של תפיסת הנדל"ן של העתיד בימנו אנו. למשל: מהנדסים של פורמולה 1 (!) שיתפו פעולה עם מהנדסי המגדל במטרה לתכנן "כנפיים" מכאניות שישנו צורתם ובכך יקטינו תופעה מוכרת של מנהרות רוח שנוצרות סביב מגדלים וגורדי שחקים, ובכך ישפרו את האוירודינמיקה של הבניין.

טכנולוגיית AI בשילוב סנסורים חכמים הפזורים בכניסה וברחבי המגדל יאפשרו ויסות קהלים/עובדים תוך זיהוי אזורי עומס, מה שמאפשר לחבר למשל למערכות החשמל והמיזוג (אם חברה שלמה לא נמצאת בקומה בגלל טיול חברה, המערכת תזהה את הירידה בתנועה ותוכל לחסוך בחשמל), לבניין תיהיה אפליקציה ייעודית שתאפשר לכל מי שעובד בו לווסת את הטמפרטורה והתאורה בעמדת העבודה שלהם באופן אישי, לדווח על תקלות, להיכנס ולצאת מהבניין/קומות/משרדים.

דוגמה מדהימה נוספת: כדי לשפר ולייעל את כל האתגר הלוגיסטי שבכניסת ספקים עם ציוד לבניין, יוקם מחסן פיזי במרחק מספר קילומטרים מהמגדל, ולפי הצורך (בחלקו אוטומטי) יוזמנו המוצרים הנדרשים ויגיעו במשאיות אל הבניין. אלו רק מספר דוגמאות קטן הן לפרויקט הספציפי של 22bishopsgate והן להזדמנויות של תחום ה- PropTech שכאמור מהווה עולם שלם ורחב. לינק.

2 צפיות

© 2023 by Annabelle. Proudly created with Wix.com