מחשבות מהשבוע: Everything is a service

שמתם לב שכיום אפשר לשכור מגורים/שטחי עבודה בתנאים דינאמיים ומותאמים אישית לצרכים שלנו (,Wework, Airbnb, Stoop), להתנייד בתוך העיר בקלות וביעילות מבלי שנהיה הבעלים של כלי הרכב (אוטו-תל, Uber, Get, Bird, Lime...), לשכור אפילו בגדים עבור אירוע חגיגי (Le Tote), או ציוד במיוחד עבור האירוע/מעבר דירה שאתם מתכננים (Joymode), להזמין שירותים שיווקיים מקצועיים לעסק שלכם מבלי להעסיק עובדים בעצמכם; עיצוב לוגו, תרגום מסמכים ועוד (Fiverr), ואפילו לשכור ריהוט עבור הדירה שלכם, מבלי להיות הבעלים של הריהוט עצמו (fernish). מה זה אומר?  יותר ויותר שירותים ניתנים לנו כיום במודל של השכרה. במקום להיות הבעלים של המוצר/נכס, קל יותר כיום לצרוך לפי שימוש ולפי העדפה במודל דינאמי ובהתאמה אישית. מדובר בתחום שצד במהירות את תשומת ליבם של משקיעים וחברות ההון סיכון שזיהו את התחזקות המגמה הצרכנית הזו ובהתאם בחרו להשקיע מיליוני דולרים בחברות סטארטאפ הפועלים על המודל העסקי הזה. בין אם מדובר בתחבורה, במוצרים לבית או בשירותים, לקוחות קצה ועד חברות גדולות מגלים עניין במוצרים כשירותים (As a service), ולא צריך ללכת רחוק בהקשר של שירותי B2B במודל רישיון/מנוי, ראו ערך שירותים טכנולוגיים של ארגונים גדולים: Oracle, Salesforce, SAP, Slack ועוד  ועוד...אחת הסיבות לאטרקטיביות העסקית הזו היא, שבעולם הדיגיטלי רמת האינפלציה במחירים נמוכה יותר מאשר בעולם הפיזי (למי שרוצה להעמיק במחקר בנושא - Link), ובמקרה שרוצים להתנתק, פשוט עוצרים את המנוי. זה חוסך הרבה כאב ראש תפעולי ולוגיסטי. 

אבל, מה הסיכונים? מה הלאה? אל מול המגמה המתחזקת הזו, קיימת התפיסה הזהירה  והמסורתית יותר של גידור הסיכונים- להחזיק בבעלות על מוצרים, שירותים וטכנולוגיה. אחד הגורמים לחשש הזה הוא שהרבה מחברות הטכנולוגיה הגדולות פשוט שורפות מזומנים בקצב מסחרר, מה שעלול להוביל לעליית מחירים של השירותים שלהם, עליה שתתגלגל כמובן ללקוחות הקצה. רק כדי לסבר את האוזן: Lyft איבדה כ-911 מיליון דולר משוויה ב- 2018 בלבד, אצל Uber המספר כפול. 

תפיסת גידור הסיכון נכונה בענף הדיור (להיות הבעלים של הנדל"ן הוא מנגנון הגנה מפני עליית מחירים של שירותים כגון airbnb או Wework), להיות הבעלים של רכב הוא מנגנון הגנה מפני עליית מחירים של שירותי Uber/Gett ו- Bird למיניהם...להיות הבעלים של שרתים הוא מנגנון הגנה מפני עליית מחירים של שירותי ענן כגון AWS. במילים אחרות, מודל השכירות אולי זול יותר, אך הוא יכול להיות גם מסוכן יותר.

6 צפיות

© 2023 by Annabelle. Proudly created with Wix.com